23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Kunderne vender tilbage til servicestationen

De 75 nærbutikker i OK Plus-kæden fik i løbet af 2014 vendt flere års nedtur.

Kæden kom ud af året med et resultat tæt på nul, og samtlige kædens butikker overlevede året.

Det skriver Dansk Handelsblad i sit nyhedsbrev.

OK-Plus kæden har som de fleste kæder med butikker på servicestationer været ramt af ændrede forbrugsmønstre under finanskrisen, og kundeflugten tog yderligere fart, da lukkeloven blev liberaliseret i 2012.

OK Plus A/S havde i 2013 et underskud på 2,1 mio. kr. og måtte lukke butikker og tilpasse organisationen, men nu tror kædedirektør Michael Djarnis på, at kunderne er på vej tilbage.

-Det var vores mål at få et nul-resultat i 2014, og det kommer vi til at ramme meget tæt på, hvilket er en markant forbedring i forhold til 2013, siger han til avisen.

Kæden havde sidste år en omsætning ud af butik på 652 mio. kr. plus moms.

-Vi kommer ud af året med et indeks på 105 for omsætningen, og det er vi rigtig godt tilfredse med. Samtidig er det særdeles positivt, at vi ikke har lukket butikker i 2014, siger Michael Djarnis.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web01